Представници Туристичке организације града Зајечара учествовали су на регионалној конференцији „AI Tourism Summit 2026”, посвећеној примени вештачке интелигенције у туризму, која је одржана у хотелу „Zepter” у Београду под покровитељством Министарства туризма и омладине Републике Србије.
Конференција је окупила око 100 доносилаца одлука и стручњака из туристичког сектора Србије и региона, са циљем размене искустава и сагледавања могућности које вештачка интелигенција доноси туристичкој индустрији. Учесници су разговарали о темама као што су аутоматизација комуникације са гостима, персонализација туристичке понуде, примена AI алата у маркетингу, оптимизација пословања и унапређење конкурентности туристичких дестинација.
Скуп је отворила Вишња Ракић, в.д. помоћника министра туризма и омладине Републике Србије, која је истакла значај великог интересовања за конференцију као показатеља све већег значаја вештачке интелигенције у области туризма.

„Посебно радује чињеница да је интересовање за учешће велико, што најбоље показује колико је тема вештачке интелигенције данас важна за развој туристичког сектора”, поручила је Ракићева.
Програм конференције био је организован кроз тематске панеле посвећене утицају вештачке интелигенције на индустрију путовања, примени AI алата у маркетингу и креирању садржаја, као и конкретним пословним ефектима и могућностима монетизације у туризму.

Учешћем на овом скупу, Туристичка организација града Зајечара наставља да прати савремене трендове и иновације у туристичкој индустрији, са циљем унапређења промоције дестинације и развоја нових приступа у представљању туристичке понуде града.