Припадници Министарства унутрашњих послова у Зајечару снимаће и фотографисаће учеснике најављених и ненајављених јавних окупљања која ће се одржати у периоду од уторка, 16. јуна, до четвртка, 18. јуна 2026. године, саопштила је локална Полицијска управа.
Како се наводи у званичном саопштењу, окупљања грађана очекују се на више локација на територији коју покрива Полицијска управа у Зајечару.
„У складу са чланом 52. Закона о полицији Републике Србије, полицијски службеници ће предузети све законом прописане мере како би јавни скупови протекли безбедно. То укључује и фото-документовање, као и аудио-видео снимање на свим местима где се скупови буду одржавали”, истиче се у саопштењу ПУ Зајечар.
Полиција подсећа да је законска обавеза МУП-а да унапред обавести јавност о намери снимања јавних скупова, са циљем превенције нарушавања јавног реда и мира, заштите личне и имовинске сигурности грађана, као и идентификације евентуалних починилаца прекршаја или кривичних дела.
Подручје Полицијске управе у Зајечару, поред самог града, обухвата и општине Књажевац, Бољевац и Сокобању.