Ученике осмог разреда наредне недеље очекује први важан корак ка упису у средњу школу – полагање завршног испита, који ће бити организован током три дана.
У понедељак, 15. јуна, осмаци ће полагати тест из српског, односно матерњег језика, док је тест из математике заказан за 16. јун. Последњег дана, 17. јуна, ученици ће решавати тест из изабраног предмета, који су раније бирали између биологије, географије, историје, физике и хемије.
На завршном испиту могуће је освојити највише 40 бодова. Тестови из српског језика и математике доносе по 14 бодова, док тест из изабраног предмета носи максимално 12 бодова. Прелиминарни резултати биће објављени до 8 часова 19. јуна на порталу „Моја средња школа“ и у матичним основним школама. Истог дана ученици ће имати могућност да поднесу приговоре, електронским путем или непосредно у школама.
Коначни резултати завршног испита биће објављени 22. јуна, након чега следи попуњавање листе жеља за упис у средње школе. Ученици ће то моћи да ураде 23. и 24. јуна преко система „Моја средња школа“.
Из Министарства просвете наводе да ће у периоду од 15. до 22. јуна бити спроведена и супервизија целокупног процеса завршног испита, како би се обезбедила регуларност и несметано одвијање мале матуре. Комплетна упутства, календар активности и правилници доступни су на званичној интернет страници Министарства просвете.